تماس از ساعت 8 لغایت 17:30 روز های کاری

021-66592336

روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه

8 صبح لغایت 5:30 بعد از ظهر

آدرس ایمیل:

info@sabaenergy.ir

لیست وبلاگ

Awesome Image

مفهوم ديسپاچينگ

خرداد ۳, ۱۳۹۷ 0 نظر تجاری , شرکتی
مفهوم ديسپاچينگ
هدف اصل ياز يك سيستم مديريت انرژي پشتيباني كردن فعاليتهاي اتاق كنترل نظير بررسي، برنامه ريزي، كنترل صحيح و سريع عمليات سيستم قدرت مي باشد. هدف ديگر از بكارگيري سيستم مديريت انرژي تأمين انرژي كافي در مواقع بروز اتفاقات در شبكه هاي قدرت، از طريق پيش بيني توليد و انتقال مناسب انرژي يعني ولتاژ فركانس ثابت و پايداري شبكه از اهداف ديگر بكارگيري سيستم هاي مديريت انرژي مي باشد.
 
يكي ديگر از مسئوليتهاي عمده بهره برداران سيتسم قدرت، كنترل سيستم است. سطوح ولتاژ، فركانس، توان خطوط رابط، جريان خطوط مستقيم و بارگذاري ابزار بايد در حدود معين اميني نگهداشته شوند تا عرضه خدمات رضايت بخش را به مشتركين سيستم قدرت امكان پذير سازد.
 
سطوح ولتاژ و جريان خطوط و بارگذاري تجهيزات در هر سيستم از هر نقطه به نقطه ديگر متفاوت است و كنترل به شكل نسبتاً محلي انجام مي شود.
 
براي اينكه با مفهوم ديسپاچينگ آشنا شويم لازم به توضيح است كه ديسپاچينگ همان شده كلمه disputehing بوده كه مصدر آن dispatch يعني هماهنگ كردن توليد و مصرف ،‌و ديسپاچينگ در واقع فرآيندي است كه عمل هماهنگي و تنظيم انرژي و خطوط انتقال نيرو توسط مركز كنترل در آن انجام مي شود.
 
نقش ديسپاچينگ در شبكه برق بسيار حساس است و اين نقش براساس اطلاعاتي كه از ديسپاچينگ دريافت مي كند بايد لحظه به لحظه و واقعي باشد. سياست بهره برداري از نيروگاهها، ايستگاههاي فشار قوي انتقال نيرو و خطوط انتقال فشار قوي با سطوح ولتاژ بالا (۴۰۰ ، ۲۳۰، ۱۳۲) كيلوولت در سطح كشور به عهده ديسپاچينگ است.
 
وزارت نيروي ايران پيشرفته ترين سيستم كنترل را براي سهولت نظارت، كنترل، بهينه سازي توليد، انتقال و توزيع نيروي برق را در شبكه سراسري اجراء كرده است . اولين مركز ديسپاچينگ در سال ۱۹۷۱ با حداكثر ظرفيت نظارت بر ۵۰ ايستگاه و ظرفيت توليد ۱۶۷۵ مگاوات با قله مصرف ۹۲۴ مگاوات ايجاد شد.
 
هرچند طرحهاي اوليه براي مراكز جديد در نيمه دوم دهه هفتاد شروع شد. اما پيشرفت كارها تا پايان جنگ تحميلي با تأخير افتاد. اواخر سال ۱۹۸۹ كار براي ۶ مركز كنترل محلي (AOC) ويك مركز كنترل ملي (SCC) شروع گرديد.
 
كامپيوترهاي سيستم هاي مراكز بر اساس سيستم هاي اسكادا به قسمتي برنامه ريزي شده اند كه عضوي از يك مجموعه شامل ۶ مركز محلي و يك هماهنگي بين فرآيند توليد و مصرف.
 
شروع سیستم های مدرن جمع آوری اطلاعات و کنترل (Supervisory Control and Data ) که امروزه در ایران از آن با نام دیسپاچینگ یاد می شود به اواخر نیمه قرن بیستم بر می گردد. این اصطلاح بعداً تبدیل به نام کلی تر اندازه گیری مقادیر عددی،اندازه گیری وضعیت ها و کنترل از راه دور شد. با بالا رفتن قابلیت مینی کامپیوتر ها بوجود آمد. شبکه قدرت و راهبری آن در شبکه های قدرت سیستم های جمع آوری اطلاعات و کنترل می تواند در ساده ترین  فرم یعنی از کنترل کردن یک فیدر توزیع تا پیچیده ترین نوع آن یعنی کنترل تمامی تولید و انتقال و توزیع در یک محوطه وسیع جغرافیایی مورد استفاده قرار گیرد. امروزه بیش از هر زمان نیاز به وجود سیستم های مدرن کامپیوتری مدیریت انرژی احساس میشود.
PLC _ تلفن و مراکز تلفن _ مایکروویو … ) و تله متری
 
اهداف و شرح و ظایف دیسپاچینگ
 
١- پایش ، نظارت ، کنترل و حفظ پایداری و بهره برداری بهینه از شبکه انتقال و فوق توزیع
۲- برنامه ریزی قطعی های درخواستی جهت تعمیر ، سرویس ، نگهداری و توسعة شبکه انتقال و فوق توزیع – هماهنگی و نظارت بر تعمیر ، سرویس ، نگهداری و توسعة سیستمهای مخابراتی ( بی سیم _
 
سلسله مراتب دیسپاچینگ
 
از آنجایی که حفظ ایمنی ، پایداری ،  برنامه‌ریزی و بهره ‌برداری بهینه از شبکه تولید و انتقال به عهده دیسپاچینگ ملی می‌باشد ، کلیه دیسپاچینگ منطقه‌ای ، نیروگاهها و کلیه پست ‌ها و خطوط ٢٣٠ و ٤٠٠ کیلوولت و نیروگاههای با ظرفیت کمتر از ١٠٠ مگاوات ،  با توجه به دستورالعمل شرایط تفویض اختیار از طریق دیسپاچینگ مناطق اعمال می‌گردد .
 
طراحی سیستم دیسپاچینگ بایستی به گونه‌ای باشد که علاوه بر منطبق بودن با ساختار شبکه برق ، با ساختار فعلی وزرات نیرو و روش فعلی بهره‌ برداری همخوانی داشته باشد و در عین حال قابلیت انعطاف جهت هماهنگی با ساختارهای آتی وزارت نیرو یا روشهای بهره ‌برداری در آینده را داشته باشد .
 
سطح ١ : دیسپاچینگ ملی (System control Center – SCC )
 
با توجه به اینکه فرکانس یک مفهوم متمرکز بوده و یکی از شاخصهای اصلی پایداری و تعادل بین میزان تولید و مصرف برق می‌باشد ، کنترل فرکانس شبکه به مرکز ملی سپرده شده است . ابزار مرکز کنترل ملی جهت تثبیت فرکانس شبکه ، مدیریت تولید واحدهای بزرگ می‌باشد . این متن برگرفته از سایت مهندسی برق قدرت و شبکه های انتقال و توزیع مهندس هادی حداد خوزانی می باشد سیستم دیسپاچینگ ملی با نصب تجهیزات اسکادا در نیروگاه ‌های بزرگ ، ضمن قرائت تولید هر واحد و وضعیت آنها با استفاده از نرم‌افزار‌های کنترل از راه دور تولید ( نرم‌افزار AGC ) چه به صورت دستی و یا خودکار بار  واحدها را متناسب با فرکانس شبکه کنترل می‌نماید . بدین منظور لازم است که کلیه نیروگاهها و پست‌های توزیع برق با این مراکز ارتباط داشته  و اطلاعات آنها دریافت گردد .
 
سطح ٢ : دیسپاچینگ ‌های منطقه‌ای ( Area Operating System – AOC )
 
دیسپاچینگ منطقه‌ای کنترل ولتاژ و بار شبکه انتقال را بر عهده دارد . با توجه به اینکه ولتاژ یک مفهوم غیرمتمرکز می‌باشد و شبکه انتقال کشور بسیار گسترده می‌باشد ، لذا شبکه انتقال به مناطق کوچکتری تقسیم شده است تا کنترل بار و ولتاژ هر منطقه‌  به صورت غیرمتمرکز انجام گیرد .
 
هم اکنون شبکه انتقال کشور به شش قسمت تقسیم شده است :‌
 
١-  منطقه شمال شرق که مرکز دیسپاچینگ آن در مشهد می‌باشد . (  NEAOC)
 
۲-  منطقه شمال غرب که مرکز دیسپاچینگ آن در تبریز می‌باشد . ( NWAOC)
 
۳-  منطقه جنوب شرق که مرکز دیسپاچینگ آن درکرمان می‌باشد . ( SEAOC)
 
۴- منطقه جنوب‌غرب که مرکز دیسپاچینگ آن در اهواز می‌باشد . (SWAOC )
 
۵-  منطقه مرکزی که مرکز دیسپاچینگ آن در اصفهان می‌باشد . (ESSC )
 
۶- منطقه تهران که مرکز دیسپاچینگ آن در تهران می‌باشد . ( TAOC)
 
و در آینده نزدیک نیز سه مرکز زیر اضافه خواهد شد :
 
۷- منطقه غرب که مرکز دیسپاچینگ آن در کرمانشاه می‌باشد .
 
۸- منطقه فارس که مرکز دیسپاچینگ آن در شیراز می‌باشد .
 
۹- منطقه شمال که مرکز دیسپاچینگ آن در ساری می‌باشد .
 
سطح ۳ : دیسپاچینگ محلی ( Regional Dispatching Center – RDS )
 
مراکز دیسپاچینگ محلی به مراکز دیسپاچینگ فوق توزیع معروف هستند و کنترل و بهره ‌برداری از شبکه فوق توزیع را در شهرهای بزرگ به عهده دارند .
 
محدوده عملکرد این مراکز عبارت  است از :
 
١-  کنترل وبهره‌برداری از شبکه ٦۳کیلوولت و نیز پست‌های ۲٠/٦۳ کیلوولت
 
۲- کنترل و بهره‌برداری از شبکه ١۳۲ کیلوولت و کلیه پست‌های (۳۳ )۲٠/١۳۲کیلوولت واقع در سه منطقه تهران ، مرکزی و جنوب‌ غربی کشور
 
۳- کنترل و بهره ‌برداری از پست‌های (۳۳ )۲٠/١۳۲کیلوولت که به صورت شعاعی در سه منطقه شمال‌ شرق ،  شمال غرب  و جنوب ‌شرق قرار گرفته‌اند .
 
۴- کنترل و بهره‌برداری از طرف ( ۳۳ )۲٠کیلوولت کلیه پست‌های (۳۳ )۲٠/١۳۲کیلوولت در کلیه مناطق .
 
سطح ۴ : دیسپاچینگ توزیع ( Distibution Control center – DCC )
 
این مراکز دیسپاچینگ ، شبکه ١١ ، ۲٠ ، ۳۲ کیلوولت و نیز پست‌ها ٠۴/ ١١ ، ٠۴/۲٠ ، ٠۴/۳۳ کیلوولت را در شهرها مورد بهره ‌برداری و کنترل قرار می‌دهند .
 
محدوده عملکرد این مراکز به شرح ذیل می‌باشد :
 
١- کلیه خطوط ( ١١ )۲٠ کیلوولت
 
۲- تجهیزات فشار قوی داخل پست‌ های ۴٠٠کیلوولت / ( ١١ )
۲٠
این مراکز عموما” به اداره اتفاقات یا مراکز حوادث موسوم می‌باشند . در حال حاضر در شهرهای متوسط و بزرگ شبکه فشار متوسط توسط دو یا چند مرکز حوادث یا اداره اتفاقات مورد بهره ‌برداری قرار می‌گیرد .
 
سطح۵: دیسپاچینگ فشار ضعیف
 
شبکه فشار ضعیف از شینه ۴٠٠ ولت پستهای فشار متوسط تا کنتور مصرف‌کنندگان خانگی توسط نواحی یا مناطق ۴٠٠ ولت تحت نظارت و کنترل قرار می‌گیرد . تعداد این نواحی با توجه به گستردگی و وسعت شهرها ممکن است به ۲٠ نیز برسد .
 

نظرتان را بنویسید:

هجده − 13 =

هم اکنون، با ما در ارتباط باشید...!

تماس بگیرید

021-66592336

آدرس ایمیل

info@sabaenergy.ir